Polscy i niemieccy ratownicy wspólnie nad jeziorem Berzdorfer See

W upalne dni wiele osób szuka ochłody nad wodą i kąpie się w pobliskim Berzdorfer See, tuż u wrót Europa-Miasta. Jezioro cieszy się szczególną popularnością wśród mieszkańców i gości polsko-niemiecko-czeskiego trójstyku. Aby zapewnić bezpieczny wypoczynek w wodzie i nad wodą, na obu miejskich plażach po północnej i północno-wschodniej stronie jeziora znajdują się kontenery dla ratowników wodnych, wyposażone w platformy obserwacyjne.

Bezpieczeństwa kąpiących się strzegą wspólnie ratownicy wodni Niemieckiego Czerwonego Krzyża (DRK) i zgorzeleckiego oddziału Ratownictwa Wodnego Rzeczypospolitej. Od czerwca 2020 roku polsko-niemieckie zespoły ratownicze codziennie nadzorują teren kąpielisk miejskich. Zatem każdy może bezpiecznie pływać, kąpać się, surfować i pluskać się w wodzie.