Razem żyjemy i razem świętujemy – Festyn Staromiejski w Görlitz i Jakuby w Zgorzelcu

Dzień Saksonii w 1993 roku stał się punktem wyjścia dla festynu, będącym obecnie absolutnym punktem kulminacyjnym corocznego kalendarza imprez w Europamieście.

Po udanym starcie w 1993 r. co roku na Starym Mieście spotykało się wielu mieszkańców Görlitz, aby wspólnie świętować. Do organizatorów dołączyło kilka stowarzyszeń i inicjatyw, które ubarwiały festyn prezentując żywe tradycje i styl życia. Bogaty program ożywiał sceny oraz place i ulice w obrębie historycznej starówki i poza nią. Wraz z rozpoczęciem w 2003 roku budowy Mostu Staromiejskiego między Görlitz a Zgorzelcem Festyn Staromiejski po raz pierwszy nabrał prawdziwie transgranicznego charakteru. Prowizoryczna drewniana konstrukcja między Młynem Trój- i Czterokołowym połączyła oba brzegi Nysy i zaprosiła ludzi do wspólnego świętowania. Po oddaniu gotowego mostu do użytku w 2004 r., to wspólne świętowanie było jeszcze mniej skomplikowane. Od tego czasu Festyn Staromiejski i Jakuby odbywają się jednocześnie. Organizacja i koordynacja programu funkcjonowała coraz lepiej w kolejnych latach: od 2007 roku zgorzeleckie Jakuby odbywają się również w oprawie średniowiecznej imprezy. Wspólne otwarcie festiwalu przez nadburmistrza Görlitz i burmistrza Zgorzelca stało się stałym punktem programu. Po raz pierwszy w 2011 r. Siegfried Deinege i Rafał Gronicz razem ogłosili rozpoczęcie festiwalowego weekendu – i tak zrodziła się nowa tradycja.

2013 wspólne otwarcie

2015 wspólne otwarcie

Powrót do menu głównego Następna historia