Jeden bieg. Dwa kraje. Maraton Europejski

Biegi w miastach cieszą się bardzo dużą popularnością i odbywają się w wielu miastach. A jednak Maraton Europejski w polsko-niemieckim Europamieście jest czymś wyjątkowym.

Rozszerzenie UE w 2004 r. dało impuls do zorganizowania europejskiego biegu maratońskiego. Trasa przez niemieckie Görlitz i polski Zgorzelec była stosunkowo łatwa do zorganizowania. Około 600 uczestników rywalizowało na czterech różnych odcinkach i przyczyniło się do udanej premiery.

W kolejnych latach ta impreza sportowa w pierwszy weekend czerwca stawała się coraz bardziej profesjonalna i popularna. Dodano kolejne dystanse i dyscypliny, takie jak dystans 10 km (od 2007 r.) czy dziecięcy Bieg Bambini na dystansie 400 m (od 2012 r.), a także hulajnogi, rolki i rowery jednokołowe, które to przyciągnęły coraz więcej zawodników na dystanse maratonu w Europamieście. W 2017 roku było ich 1.800, dopingowanych przez wielu mieszkańców i kibiców, stojących wzdłuż wyznaczonych tras. Jednym z najbardziej znanych uczestników maratonu jest z pewnością wielokrotna mistrzyni olimpijska Claudia Pechstein, która już trzykrotnie brała udział w wyścigu na rolkach.

Szczególne wsparcie niemieckie stowarzyszenie organizujące maraton otrzymuje od Urzędu Miasta Zgorzelec. Oprócz wsparcia organizacyjnego, UM regularnie przyznaje wszystkie nagrody rzeczowe za trzy pierwsze miejsca. A jeśli pozwoli na to harmonogram, burmistrz Zgorzelca Rafał Gronicz z przyjemnością bierze udział w „Biegu z pochodniami“, innej imprezie biegowej w Europamieście.

więcej informacji

Powrót do menu głównego Następna historia