Dajcie władzę dzieciom! Jak miasto dzieci uczy demokracji

Miasto Dzieci „Unsere Stadt – nasze miasto“ to miasto tylko dla dzieci. Jest to nadzorowany pedagogicznie projekt zabaw dla dzieci, oparty na modelu już istniejących projektów miast dla dzieci, takich jak Mini-Monachium czy Heidel-york. Ze względu na szczególną lokalizację Görlitz i Zgorzelec odbywa się tutaj jako projekt dwunarodowy.

Wymyślone jako zabawa edukacyjna „Miasto dzieci“ jest organizowane na wzór świata dorosłych. Dzięki temu dzieci w wieku od 7 do 14 lat mogą w formie zabawy doświadczyć procesów życia codziennego dorosłych oraz poznać ich kontekst polityczny i ekonomiczny. Wypróbowują różne zawody, zarabiają w miasteczku pieniądze, które mogą wydać bezpośrednio na miejscu, np. na pamiątki lub na soki własnej roboty. Spotykają się, by dyskutować o codziennym życiu w swoim mieście dzieci i decydować o zasadach wspólnego życia. Wybierają też swojego burmistrza. Dorosłym wstęp wzbroniony. Mogą wejść do miasta dzieci tylko w towarzystwie dziecięcych przewodników miejskich.

Miasto dla dzieci prowadzone jest w okresie wakacji letnich i jest organizowane przez stowarzyszenie Meetingpoint Music Messiaen e. V. jako wspólny projekt stowarzyszeń Missionswerk Cateedrale e. V., esta e. V., fundacji „Unsere Stadt – nasze miasto“ oraz Urzędu Miasta Zgorzelec.

Powrót do menu głównego Następna historia